
A sportkutyáknak olyan étrendre van szükségük, amely az optimális teljesítményt és egészséget támogatja. Ez a koncepció ismert és széles körben elfogadott az emberi sportolók számára. Azonban gyakran hiányzik a kutyák számára, akik sportolnak vagy dolgoznak, miközben otthon elkészített étrendet fogyasztanak. Annak ellenére, hogy a friss táplálékot (nyers vagy főtt) ideálisnak tartják a kutyák számára, a hagyományos takarmányozási irányelvek nem feltétlenül elegendőek a teljesítményt nyújtó kutyák számára.
Fontos, hogy a teljesítményt nyújtó sportkutyák étrendjét módosítsuk annak biztosítása érdekében, hogy az élelmiszerek elegendő energiával rendelkezzenek a folyamatos tevékenység fenntartásához, valamint az optimális teljesítményhez és egészséghez szükséges összes alapvető tápanyaghoz.
Számos változót kell figyelembe venni, amikor egy teljesítménysportoló diétáját készítjük:
Kutyasportok és munkák
A kutyák többféle sportban és munkában vesznek részt. A tevékenység típusa határozza meg a teljesítmény vagy a feladat elvégzéséhez szükséges edzés és fizikai felkészültség mértékét.
A kutyás sportoló edzése, fizikai felkészültsége és teljesítménye öt egyéni változóra oszlik, amelyek hozzájárulnak az egyes egyének táplálkozási szükségleteinek meghatározásához.
Teljesítménysportoló kategóriák
Három fő kutyasportoló típus létezik. Táplálkozási szükségleteik azon a sportágon és/vagy munkakörön belüli többféle változón alapulnak, amelyben a kutya részt vesz.
Táplálkozási igények az optimális teljesítményhez
Vannak általános táplálkozási változások, amelyek minden sportoló esetében előfordulnak, és eltérnek a normál aktivitású kutyáktól.
Kutyasportok és munkák
Az átlagos kedvtelésből tartott kutyát nem tekintik teljesítménysportolónak. Napi tevékenységük nem haladja meg az alkalmankénti sétát a környéken vagy a hátsó udvarban való futkározást.
Mindazonáltal azok a kutyák, amelyek rendszeresen részt vesznek a folyamatos edzéseken, kondicionáló programokon, versenyeken és/vagy munkaköri feladatokon, kutyasportolóknak minősülnek. Ezeknek a kutyáknak előnyösek a speciális étrend módosítások az optimális teljesítmény támogatása érdekében. A sport/munka típusának, valamint az edzési és kondicionáló programnak az azonosítása kiemelten fontos az egyedi igényeik kialakításához.
Világszerte számos sport- és munkakör létezik, amelyekben a kutyák részt vesznek. Minden kutyasport és munka bizonyos fokú fizikai intenzitást igényel, és egyes kutyák többféle sportban és munkában is részt vehetnek. Ezért a kutyás sportoló teljesítményének minden aspektusának meghatározása segít az edzés, a fizikai felkészültség és a táplálkozási szükségletek alapvonalának meghatározásában.
Az alábbiakban felsoroljuk azokat a sportokat és munkaágakat, amelyek világszerte elterjedtek. Fontos megjegyezni, hogy a lista nem teljes:

Gyakorlati és teljesítményváltozók
A kutya sportja vagy munkája határozza meg, hogy mennyi edzés kell a részvételhez szükséges készségek megtanításához. Azt is meghatározza, hogy mennyi fizikai kondicionálás szükséges a szív- és érrendszeri állóképesség, az izomerő, a propriocepció („testérzékenység”), a rugalmasság és a mentális állóképesség javításához.
Szív- és érrendszeri állóképesség
A szív- és érrendszeri állóképesség a szív, a tüdő és az erek azon képessége, hogy hatékonyan juttatják el a megfelelő oxigén mennyiséget a gyakorló izmokhoz. Ez fontos az optimális egészségi állapot, a súlykontroll és a teljesítmény helyreállításához.
Izomerő
Az izomerő három tényezőt foglal magában: energiát, kitartást és erőt. Az izomrostok mérete és az idegek azon képessége, hogy aktiválják az izomrostokat, összefügg az izomerővel. Segít fenntartani az ideális testfelépítést, napi gyakorlatokat végezni, és az ideális testsúlyt az anyagcsere fokozásával.
Egyensúly és propriocepció
Az egyensúly lehetővé teszi a kutya számára, hogy megtartsa súlypontját, amikor áll és mozog. A propriocepció a kutya öntudata testéről és egyes végtagjairól, miközben a környezetben mozog.
Rugalmasság
A rugalmasság megköveteli az ízületek megfelelő mozgását, hogy az izmok megnyúljanak optimális hosszukra. Optimális hosszúság esetén az izmok optimális erővel képesek összehúzódni és egybefüggően mozogni teljes mozgástartományukon keresztül. A rugalmas izmok és ízületek csökkentik a sérülések kockázatát és segítenek a teljesítmény javításában.
Mentális állóképességet
A gyakorlatok segíthetnek megfékezni az unalmat és a szorongást, ami destruktív viselkedéshez vezethet, amelyet gyakran a sportteljesítmény és a munkakutyák mutatnak.
Képzésre és fizikai felkészülésre van szükség ahhoz, hogy a kutyák hatékonyan részt vehessenek a sportban vagy a munkájukban. Öt változót használnak a különböző teljesítményű sportolók kategóriáinak azonosítására. Ezek a változók közé tartozik a gyakoriság, az időtartam, a távolság, az intenzitás és az éghajlat, amelyeket a kutya VO 2 max. értékének meghatározására használnak. A VO2 max azt a maximális oxigénmennyiséget jelenti, amelyet egy kutya képes hasznosítani intenzív edzés során. Minden teljesítményváltozó egyetlen edzésen alapul, amelyek egy napon belül történnek.
Gyakorlatok gyakorisága
Az egy nap alatt végrehajtott edzések, versenyek vagy munkaforgatókönyvek teljes száma, amely nagymértékben változhat a különböző sport- és munkakutyák között. Ez gyakran a felvezető személyes életmódjának és a képzésre fordítható időnek tulajdonítható.
Gyakorlat időtartama
Az az idő, ameddig egy kutya egyetlen edzéssel, versenyzéssel vagy munkavégzéssel tölt, a különböző sportágak és munkaterületek között eltérő. A munkakutyák átlagosan több időt töltenek edzéssel, mint a sportkutyák.
Gyakorlati távolság
Az a teljes távolság, amelyet a kutya egyetlen edzés, verseny vagy munkamenet során megtesz. A távolságot teljes kilométerben kell mérni az edzésen belül.
Gyakorlat intenzitása
Az intenzitás azt a teljes fizikai erőfeszítést jelenti, amelyet a kutyának egyetlen edzés, verseny vagy munkavégzés során kell végrehajtania. A nagy sebességű sprintelés nagy intenzitású gyakorlatnak számít, míg a gyaloglás alacsony intenzitású. A környezeti terep akkor is növelheti az edzés intenzitását, ha a kutyának sprintelnie kell, ugrálnia, másznia, kúsznia vagy úsznia kell ahhoz, hogy sportját vagy munkáját befejezze.
Környezeti klíma
Az átlagos hőmérsékletet és az éghajlatot, amelyben a kutya edz, versenyez vagy dolgozik, minden kutyás sportoló számára fontos figyelembe venni. A meleg és párás éghajlat negatív hatással van a testhőmérsékletre, és ez lerövidíti a kutya teljesítőképességét. Ezenkívül a hidegebb éghajlat hőszabályozást igényel az ideális testhőmérséklet fenntartásához.
A gyakoriság, az időtartam, a távolság, az intenzitás és a környezeti klíma az az öt edzés- és teljesítményváltozó, amely meghatározza a kutya maximális oxigénfogyasztását. A VO2 max az anaerob és aerob edzés legjobb mutatója.
Anaerob gyakorlat
A nagy intenzitású gyakorlatok, amelyek erőteljes erő- és sebességkitöréseket tartalmaznak, anaerobok. Az anaerob energia metabolikus útja a glükóz és a glikogén metabolizmusán alapul. Ezt támogatják a magas szénhidráttartalmú ételek.
Aerob gyakorlat
Az alacsony és közepes intenzitású gyakorlatok, amelyek hosszabb ideig tartó kitartást igényelnek, aerobok. Az aerob energiaút a zsírsavak oxidációján alapul. Ezt támogatják az esszenciális zsírsavakban gazdag élelmiszerek.
Az elfogyasztott oxigén mennyisége az edzés intenzitásához, időtartamához és gyakoriságához viszonyítva meghatározza, hogy a szervezet milyen ütemben használja fel a glikogént energiaforrásként. Az edzés intenzitása a futási sebességre vonatkozik, és a VO2 max százalékában van kifejezve . Használható a teljesítményhez ideális energiaforrás meghatározására:
Zsírsav anyagcsere
Az alacsony intenzitású edzés akár 30% VO2 max-szal rendelkezik, teljesen aerob, és zsírsavakat használ fel energiaként.
Zsírsav+szénhidrát küszöb
A mérsékelt intenzitású edzés 30-50% VO2 max-szal rendelkezik, többnyire aerob, de a szénhidrát küszöböt kezdi túllépni az erőteljes tevékenység rövid kitörései során. Ezért a szénhidrátok hozzáadása fontossá válik a glükóz számára.
Szénhidrát anyagcsere
A magas intenzitású edzés 75-100% VO2 max-szal rendelkezik, teljesen anaerob, és glükózt és glikogént használ fel energiaként.
Teljesítménysportoló kategóriák
Az átlagosnál magasabb aktivitási szinttel rendelkező, edzési és fizikai kondicionáló programokban részt vevő kutyák három teljesítménysportoló kategóriába sorolhatók. Ezek a kategóriák a sportáguk vagy munkájuk gyakorlati változóin alapulnak. A kutyás sportolók általános sportolókra, állóképességi sportolókra és sprintsportolókra oszthatók.
Általános sportolók
A legtöbb kutyás sportoló az általános sportolók kategóriájába tartozik, mert hosszan tartó, közepes intenzitású gyakorlatokat végez. Tevékenységük az anaerob és az aerob testmozgás keveréke, legtöbbjük aerob. A gyakorlat időtartama nagymértékben változik, 1,5-3 óra tevékenység egy napon belül.
Állóképességi sportolók
Az állóképességi sportoló kutyák hosszan tartó mérsékelt gyakorlatokat végeznek, amely meghaladja az általános sportolók által végzett gyakorlatokat. Azok a kutya sportolók, akik folyamatosan több mint 3 órát futnak, vagy több mint 16 kilómétert tesznek meg egyetlen edzésen, állóképességi sportolóknak minősülnek. Tevékenységük ugyanis elsősorban aerob.
Sprint sportolók
Az erőteljes és nagy sebességű sprint gyakorlatokat gyakran rövidtávon és ritka gyakorisággal hajtják végre egyetlen nap alatt. Azok a kutyák, akik kizárólag nagy sebességű sportokban vesznek részt vagy dolgoznak, és csak napi 1-2 alkalommal teljesítenek, sprintsportolónak minősülnek, mivel tevékenységük elsősorban anaerob.
Fontos felismerni, hogy a jól összeállított étrend nem helyettesíti a teljesítményhez szükséges edzést és fizikai felkészültséget. Mindhárom összetevőt egységesen kell felhasználni, hogy a kutya teljesítményében a legnagyobb eredményt hozza. A megfelelő mennyiségű alapvető tápanyagot biztosító étrend azonban ideális energiát biztosít a sportteljesítményhez.
A kutyasportoló táplálékának elegendő energiasűrűséget, emészthetőséget, kalóriát, fehérjét, zsírt, szénhidrátot és nedvességet kell biztosítania az optimális teljesítmény támogatásához.
Táplálkozási igények az optimális teljesítményhez
A sportkutyáknak aktív életmódjukhoz igazodó étrendre van szükségük. Ezek a táplálkozási változtatások csak azoknál a kutyáknál szükségesek, akik az általános-, az állóképességi- vagy a sprintsportoló kategóriába tartoznak. A sportoló által fogyasztott étrendnek jól emészthetőnek kell lennie, és elegendő mennyiségű kalóriát, fehérjét, zsírt, szénhidrátot és nedvességet kell biztosítania az edzési és fizikai kondicionáló program támogatása érdekében. Azok a kutyák, akiknek nincs e kategóriákba tartozó aktivitási szintje, nem igényelnek táplálkozási változtatásokat étrendjükben.
Energiasűrűség és emészthetőség
Az edzés intenzitása, időtartama és gyakorisága hozzájárul ahhoz, hogy meghatározzák, melyik energiaforrás ideális az optimális teljesítményhez. Az edzés energiaszükségletét úgy lehet kiszámítani, hogy az edzés intenzitását megszorozzuk az időtartammal, a gyakorisággal. A preferált energiaforrást azonban leginkább az edzés intenzitása határozza meg. Ahogy az edzés intenzitása növekszik, az elfogyasztott oxigén teljes mennyisége is növekszik (VO2 max), hogy támogassa a glükóz és a glikogén adenozin-trifoszfát (ATP) oxidációját.
Az élelmiszer energiasűrűség és az emészthetőség összefügg egymással. Minél energiadúsabb egy élelmiszer, annál jobban emészthető. Minimum 80%-os teljes emészthetőség javasolt, hogy biztosítsuk a tápanyag optimális felszívódását és a kutyás sportolók által elfogyasztott táplálékból származó energia hasznosulását.
A nyers és főtt ételek emészthetősége 85%+. Az emészthetőség az élelmiszerben található zsír és rost teljes mennyiségétől függ. A zsírosabb ételek jobb emészthetőséget és tápanyag-felszívódást eredményeznek. Fontos azonban, hogy kerüljük a hőnek kitett zsírokat. Ezért a főtt diétákhoz a főzési folyamat befejezése után nyers vagy hidegen sajtolt zsírokat kell hozzáadni.
A gyengébb emészthetőségű ételek nem biztosítanak elegendő kalóriát egy kutyasportoló számára. Ennek az az oka, hogy a kutya egyszerűen nem tud elegendő alacsony energiasűrűségű táplálékot elfogyasztani ahhoz, hogy kielégítse a teljesítményt nyújtó gyakorlatok kalóriaigényét. Az alacsony emészthetőségű élelmiszerek olyan alapvető tápanyagok elvesztését eredményezik, amelyekre egy kutyának szüksége van az optimális teljesítményhez. Ezért fontos, hogy olyan jól emészthető élelmiszereket biztosítsunk, amelyek az ideális energiaforrást hasznosítják, és elegendő energiasűrűséget biztosítanak a hosszan tartó tevékenység támogatásához.
Kalóriakövetelmények
Meg kell határozni a kutya nyugalmi energiaszükségletét (RER) ahhoz, hogy hatékonyan kiszámíthassuk azt a teljes kalóriamennyiséget, amelyre egy kutyasportolónak szüksége van a napi aktivitás és az ideális testállapot fenntartásához. Amint a kutya RER-je megvan, meg kell szorozni a kutyasportoló típusa szerint meghatározott növekedési változóval.
Általános sportoló
Ezeknek a sportolóknak átlag feletti a kalóriaigényük a normál aktivitású kutyákhoz képest. Napi kalóriaszükségletük 2-5xRER segítségével számítható ki.
Állóképességi sportoló
Ezeknek a sportolóknak nagyobb a kalóriaigényük az összes többi kutyasportolóhoz képest. Napi kalóriaszükségletük 5xRER (vagy több) használatával számítható ki. Ezek az összegek azonban a megtett távolságtól és időtartamtól függenek.
Sprintsportoló
Ezek a sportolók általában nem igényelnek több kalóriát a normál aktivitású kutyákhoz képest. Napi kalóriaszükségletük 1,6-2xRER számítható.
Fehérje
Fehérje szükséges az izom hipertrófiájához, karbantartásához és helyreállításához. A fehérjeszükséglet csak kismértékben, 5-15%-kal nő, függetlenül az edzés típusától. A kutyás sportolóknak legalább 24%-ban metabolizált energiát (ME) kell fogyasztaniuk.
A kutyák fehérjeigénye nő, mivel az edzés serkenti az enzimek és transzportfehérjék szintézisét az energiatermelő folyamatok mindegyikében. A kutya edzés közben nehezebben lélegzik, hogy több oxigént vigyen be a tüdejébe, ami növeli a vér térfogatát. Ez a folyamat a plazmafehérje szintézis fokozását igényli, hogy fenntartsa az onkotikus és ozmotikus egyensúlyt a plazma és az intersticiális folyadékok között.
Kimutatták, hogy az állóképesség kondicionálása növeli a hematokrit termelést, ami a szöveti fehérje szintézis növekedését tükrözi. Az aminosavakat új izomszövetek kialakításában, valamint az intenzív kondicionáló programok során fellépő izom- és kötőszövet-javítás során használják fel.
Ezenkívül az aminosav-katabolizmus fokozódik edzés közben, és az energia 5-15%-át szolgálja. Ezek az aminosavak elágazó láncú aminosavak (BCAA), de nem szolgálnak fő energiaforrásként. Ez a BCAA-katabolizmus a szervezetben található szerkezeti fehérjékből származik. Ezért a sportoló kutyák számára indokolt a fehérje növelése.
Az otthon készített diéták meghaladják a minimális fehérjeszükségletet. Azonban gondosan mérlegelni kell, ha a zsír- és szénhidrátszükséglet megnövekszik. Ahogy nő a zsír és a szénhidrát, az összes fehérje csökken. Ezért fontos gondoskodni arról, hogy az otthon elkészített étrend elegendő mennyiségű sovány fehérjét biztosítson az egyéni zsír- és szénhidrátszükséglet kielégítése mellett.
Zsír
A zsír az egyetlen energiaforrás, amely hatékonyan növelheti az élelmiszer grammonkénti energiasűrűségét. A sportkutyák kedvelt energiaforrása. Javítja a táplálék energiasűrűségét, a kutya állóképességét, a táplálék ízét és a teljes elfogyasztott táplálékot.
A kutyasportolóknak több kalóriára van szükségük az aktivitás fenntartásához. Az elfogyasztott élelmiszer energiasűrűsége fontos az élelmiszerben lévő teljes kalóriamennyiség növeléséhez. A makrotápanyagok (zsír, szénhidrát és fehérje) mind kalóriát biztosítanak. A szénhidrátok és a fehérjék azonban nem ideálisak az élelmiszerek energiasűrűségének növelésére. A szénhidrátok és a fehérjék csak 3,5 kcal ME-t biztosítanak az elfogyasztott élelmiszerben grammonként, míg a zsírok 8,5 kcal ME-t biztosítanak grammonként.
Ez megfigyelhető az ugyanazon fehérjeforráson belüli különböző húsdarabok makrotápanyag- és kalóriatartalmának áttekintésével. A soványabb izomhúsban magasabb a fehérje, és kevesebb a zsír- és kalóriatartalma a zsíros darabokhoz képest.
Az alacsony zsírtartalmú ételek nem biztosítják a kutyasportolók által igényelt ajánlott energiasűrűséget. Ezért az alacsony zsírtartalmú ételek gyenge teljesítményt, fáradtságot, súlycsökkenést, izomsorvadást és a testhőmérséklet fenntartásának képtelenségét eredményezhetik hideg éghajlaton. Ez azért van, mert a szervezet elkezdi használni zsírtartalékait. Az ezekre a zsírraktárakra való túlzott támaszkodás az izmok, a plazmafehérjék és a szigetelő zsírszövet katabolizmusához vezet. Ezenkívül az alacsony zsírtartalmú ételek növelik a széklet mennyiségét, ami minden sportolónál csökkenti a futási sebességet.
A zsír azon sportkutyák állóképességét is javítja, akik huzamosabb ideig végeznek alacsony vagy mérsékelt aerob gyakorlatokat. Ennek az az oka, hogy az izomösszehúzódáshoz szükséges adenozin-trifoszfát (ATP) üzemanyagforrások a mitokondriumokban lévő zsírsavak oxidációjával pótolódnak.
Végül az étvágytalanság gyakori a kutyasportolók körében stressz idején. Ez akkor jelent problémát, ha a teljes élelmiszer fogyasztás nem felel meg a napi kalóriaszükségletnek ahhoz a sporthoz vagy munkához, amelyet el kell végezniük. A zsír energiaforrásként való felhasználása javítja a táplálék ízletességét is, ami arra ösztönzi a stresszes kutyákat, hogy többet egyen.
Ezért a zsír az ideális makrotápanyag, amelyet elsődleges energiaforrásként használhatnak a sport- vagy munkakutyák. Számos módja van annak, hogy zsírt beépítsünk az otthon készített étrendbe. A zsíros izomhúsoktól és a nyers húsos csontoktól a kiegészítő zsírokig, például a kókuszolajig vagy a nyers állati zsírokig terjednek a lehetőségek. A zsír opciót a kutya egyedi igényei alapján kell kiválasztani.
Szénhidrát
A kutyáknak nincs meghatározott szénhidrátszükségletük. A glikogén azonban szükséges az erőteljes edzés és sprint első 10 percében. Ezért a magas szénhidráttartalmú élelmiszerek bevitele előnyösnek bizonyul a sprint- és általános sportolók számára, hogy fenntartsák az ideális glükóz szintet a vérben és a glikogénraktárakat az izomrostokban.
A szénhidrátok egy általános kifejezés, amely magában foglalja a keményítőt, a cukrot és a rostokat. Azok a kutyák, akiknek szükségük van szénhidrát hozzáadására az otthon elkészített étrendjükben, legelőnyösebbek a teljesen főtt, magas keményítőtartalmú szénhidrátok.
Nedvesség
A víz vitathatatlanul a legfontosabb tápanyag az élet fenntartásához, de gyakran figyelmen kívül hagyják, amikor a táplálkozásról beszélünk. A hidratáltsági állapot a legfontosabb tényező az állóképesség meghatározásánál. Még az enyhe kiszáradás is korlátozhatja az edzés teljesítményét.
Hosszan tartó tevékenység és testmozgás meleg/nedves éghajlaton a teljes test víz- és plazmatérfogat-vesztéséhez vezet. Becslések szerint a kutya edzés közben leadott hőjének 60%-a a felső légutakon keresztül történő folyadékpárolgással (zihálás) veszít el.
Az étkezési vízbevitel 10-16 ml/100 kcal elfogyasztott mennyiséggel számítható ki. Ez azonban nem veszi figyelembe az elhúzódó aktivitást vagy az éghajlati változókat. A Kutyák és Macskák Táplálkozási Követelményei (NRC) szerint a kutya vízigénye megduplázódik, ha az éghajlat környezeti hőmérséklete eléri a 45 °C-ot. Az extrém száraz és hideg éghajlat a párolgási folyadékveszteség miatt is növeli a vízigényt.
A kutyás sportolók számára mindig rendelkezésre kell állnia a friss víznek. Az edzés vagy a munka várása azonban gyakran háttérbe szorítja a kutya folyadékpótlási szükségletét. Ezért a vizet ízesítőkkel, például csontlevessel vagy húslével lehet csalizni, hogy ösztönözze a vízbevitelt tevékenység közben. Ezenkívül az enyhe kiszáradás megelőzésének proaktív módja, ha a sportkutyákat arra tanítják, hogy az edzések közötti időszakok között vizet igyanak.
Összegzés
A sport- és munkakutyák számára otthon elkészített étrend képes biztosítani az ideális táplálékot a képzési és fizikai kondicionáló program támogatásához. Ahhoz, hogy egy sportkutya számára megfelelő étrendet lehessen biztosítani, át kell tekinteni a kutya teljesítmény tevékenységét:
Kutyasportok és munkák
A teljesítménysport vagy munka típusának meghatározása azért szükséges, mert a szakágak határozzák meg a szükséges általános teljesítményt.
Gyakorlati és teljesítményváltozók
A gyakoriság, az időtartam, a távolság, az intenzitás és az éghajlat fontos változók, amelyeket figyelembe kell venni a teljesítményt növelő diétáknál.
Teljesítménysportoló kategóriák
A kutyasportolókat három kategóriába sorolják. Ide tartoznak az általános sportolók, az állóképességi sportolók és a sprintsportolók.
Táplálkozási igények az optimális teljesítményhez
A kutyás sportolók számára szükséges étrendi változtatások közé tartozik annak biztosítása, hogy az étrend energiadús és jól emészthető legyen, miközben ideális mennyiségű kalóriát, fehérjét, zsírt, szénhidrátot és nedvességet biztosít a hosszan tartó tevékenység támogatásához.
A teljes teljesítmény követelmények meghatározása után a következő lépés a makro- és mikrotápanyagok egyéni takarmányozási mennyiségének meghatározása, amelyet az otthon elkészített étrendbe kell foglalni, amely minden kutyasportoló típusra szabott.
Ha sportoltok aktívan és szeretnél személyre szabott étrendet az adott sporták speciális igényeinek megfelelően, akkor a Szolgáltatások menüpontban mindent megtalálsz erről az új konzultációmról.
Forrás: https://perfectlyrawsome.com/
Vélemény, hozzászólás?