
Az izom hús a nyers étrend elsődleges összetevője, és elengedhetetlen a teljes és kiegyensúlyozott étrendhez. Az „izom hús” kifejezés nem csak a csontmentes húst foglalja magába, hanem más részeit is a prédának. Néhány elemről könnyen eldönthetjük, másokról nehezebben.
Számos összetevő besorolása nem egyszerű a biológiai definíció és a húsipari terminológia közötti különbség miatt. Az izom húsnak biológiai funkciói vannak a szervezetben, és nem választanak ki olyan folyadékokat, melyek a biológiai funkciókhoz szükségesek, mint a kiválasztó szervek. A nyers étrendben az izom hús kategóriába számos összetevő tartozhat funkciója alapján.
- Az elsődleges összetevő a csontmentes izom hús.
- A nyers állati zsír is az izom hús kategóriába tartozik.
- Az állati nyelvek is ebbe a kategóriába tartoznak.
- A szív – bár úgy gondolnánk belsőség – egy rendkívül izmos szerv, amit szintén izom húsként számolunk.
- A tüdő szintén izom hús.
- A porcokat, inakat és más kötőszöveteket is izom húsként táplálunk.
A kutyák és macskám számára nagyon fontosak a fehérjék, hisz aminosavakat biztosítanak, amelyek elengedhetetlenek a szervezet egészséges működéséhez. A nyers étrend 40-80%-os izomhús aránnyal biztosítja a fő fehérjeforrást, de más alapvető tápanyagokat is biztosít a színhús, mint a vízben oldódó vitaminok, vagy ásványi anyagok.
Csontozott izom hús
Az izom húsok egyik legegyszerűbb és legnyilvánvalóbb összetevője a csontozott izom hús. A nyers étrendben a nyers, csontozott izom hús a fehérje fő forrása. Az izom húst további kategóriákra osszuk: van fehér, illetve vörös hús. A fehér és vörös hús besorolása a rostok típusától függ.
Fehér húsok:
- Csirke
- Pulyka
- Nyúl
- Fürj
- Jérce
Vörös húsok:
- Kacsa
- Liba
- Bárány
- Vad (szarvas és őz, esetleg nyúl, vaddisznót nyersen semmiképp!!)
- Marha
A fehér húsok színe a mioglobin alacsony koncentrációja miatt van, mivel a gyors izom összehúzódáshoz szükséges energia előállításához nincs szüksége a rostoknak oxigénre.
A vörös hús sötétebb izomszövete jellemzően sok mioglobint tartalmaz, mivel a lassú összehúzódáshoz oxigénben gazdag vérre van szüksége.

Csirke izom hús
A csirke izom hús 28g-ja 74% nedvességtartalmú, emellett 22% fehérjét, 1,6% zsírt és 0% szénhidrátot tartalmaz.

Marha izom hús
Ezzel szemben az ugyanennyi mennyiségű marhahús nedvességtartalma 72,4%, valamint 21,75% fehérjét, 4,5% zsírt és természetesen 0% szénhidrátot tartalmaz.
Összességében a vörös hús fehérjék táplálóbbak, mint a fehér izomhús. A vörös húsok több fehérjét, zsírt, ásványi anyagot és vízben oldódó vitamint tartalmaznak. Viszont jóval drágábbak, mint a fehér hús. Ezért célszerű a nyers étrendet úgy összeállítani, hogy legalább a 50% vörös hús legyen.
Nyers állati zsír
A csontozott izom hús mellett a nyers állati zsír is a hús kategóriába esik a nyers étrendben. A kutyák és macskák elsődlegesen a fizikai aktivitáshoz és az anyagcsere folyamatokhoz zsírból nyerik az energiát.
A csontozott izom hús és a nyers húsos csontok természetesen tartalmaznak zsírt is a fehérje mellett. Néhány izom hús nagyon sovány, kevés zsírt tartalmaz, más húsoknak azonban egész magas zsírtartalmuk is lehet.
Sovány húsok:
- csirke és pulyka
- nyúl
- vadak
- Zsíros húsok:
- marha
- bárány
- kacsa
- liba
A sovány fehérjékből összeállított nyers étrendhez további zsír forrást kell biztosítani, hogy a szükséges energiát megfelelően tudja adni a szervezetnek. Az állat zsírszöveteinek etetése a legideálisabb módja a zsír pótlásnak.

Csirke bőr és zsír
28g csirke bőr nedvességtartalma 54%, emellett tartalmaz 13% fehérjét és 32% zsírt. Remekül alkalmas zsírpótlásra, ám vigyázni kell vele egyes kutyák a zsíros csirkerészektől hasmenést produkálnak. Ilyen esetben érdemes más zsírforrás után nézni.

Marha faggyú
A marha faggyú 28g-ja 20% nedvességet, 8% fehérjét és 70,8% zsírt tartalmaz. Ez a legideálisabb zsírpótló, általában az emésztése sem szokott gondot okozni.
A zsíroknak rossz híre van, és sokan nem is foglalkoznak vele, pedig a kutya optimális egészségéhez elengedhetetlen. A közhiedelemmel ellentétben a zsírtól nem hízik el a kutya, ha megfelelő mennyiségben kapja és nyers zsírt etetünk akkor nem egészségtelen vagy veszélyes.
Népszerű tévhit még, hogy a zsír hasnyálmirigy-gyulladást okoz a kutyáknál és macskáknál. Ez azonban nem így van a nyers étrendek esetén, ha megfelelő mennyiségű állati zsírt etetünk alacsony szénhidráttartalmú étrendben. Ezen túlmenően csak a hőkezelt zsírok okozhatnak problémát a kutyáknál és macskáknál.
Ez azért van, mert a főzés – különösen a magas hőmérsékleten történő főzés – során a zsírok átalakulnak, oxidálódnak és rákkeltővé válnak. A magas zsírtartalmú ételek ha sok szénhidráttal párosulnak, akkor egy toxikus elegyet képeznek, ami megterheli házi kedvenceink hasnyálmirigyét. Ez okoz végső soron hasnyálmirigy-gyulladást.
Nyelvek
Egy állat nyelve színtiszta izom. A fehérje mellett a nyers nyelv zsírt is biztosít a szervezetnek, a fehérje:zsír arány 1:1.
A nyers nyelv jó összetevője lehet a nagy aktivitású háziállatok étrendjének, és a nyers keto étrendnek, a benne lévő zsír mennyisége miatt. Emellett vesebeteg kedvenceknek is ideális fehérje forrás alacsony foszfor tartalma miatt.

Marhanyelv
A marhanyelv 28 g-ja 64,5% nedvességet, 14,9% fehérjéz és 16% zsírt tartalmaz.

Báránynyelv
28g báránynyelv nedvességtartalma 66,6%, míg fehérjét 15,7%-ban, zsírt pedig 17%-ban tartalmaz.
Szív
Gyakran belsőségnek gondolt nyers szív igazából izomzat, és a nyers étrendben, mint sovány izom hús kap helyet. A nyers szív nem csak fehérjéket biztosít, hanem magas a B-vitamin és az ásványi anyag tartalma. Ám nem fedezhetjük vele a teljes napi hús szükségletet, annak maximum 5%-a lehet szív, mivel a taurin tartalma magas, ami nem kedvez a kutyáknak.

Csirkeszív
A csirkeszív 28g-ja 73,5% nedvességet, 15,5% fehérjét és 9,3% zsírt tartalmaz.

Marhaszív
A marhaszív tartalmaz 77% nedvességet, 17,7% fehérjét ls 3,9% zsírt 28g-ban.
Tüdő
A nyers tüdőt a szívhez hasonlóan gyakran belsőségként tartják számon, ám ez is izom húsnak számít. A tüdő a fehérje mellett a szelén és a vas remek forrása. A tüdő egy viszonylag rosszul emésztődő fehérje, amelyet elsődlegesen kölyök kutyáknak ajánlanak a növekedési időszakban, hogy elkerüljék a túlsúlyt, amivel terhelhetik az ízületeket. Emellett a túlsúlyos házi kedvenceknek is remekül beépíthető a diétás menübe.

Marha tüdő
28g marha tüdő nedvességtartalma 79%, de emellett tartalmaz 16% fehérjét és 2,5% zsírt.

Bárány tüdő
A bárány tüdő 79,7% nedvességet, 16,7% fehérjét és 2,6% zsírt tartalmaz.
Zúza
A zúza a baromfik és a madarak „mechanikus gyomra”. A nyers táplálásban, mint fehérjeforrás kap helyet, ám semmiképp nem tekinthető elsődlegesnek. Viszont viszonylag népszerű, mivel olcsó és könnyű beszerezni.

Csirke zúza
A csirke zúza 28g-jának nedvességtartalma 79%, 17,6% fehérjét és 2% zsírt biztosít a szervezetnek.

Pulyka zúza
A pulyka zúza 28g-jában 77% nedvesség. 18,8% fehérje és 3% zsír található.
Egyéb izom húsok
A nyers étrend izom hús kategóriájába számos összetevő tartozik, vannak melyek jól ismertek és vannak amik kevésbé. A csontozott izom hús mellett a zsír és az izmos szerveken kívül ide tartoznak még úgynevezett „vágóhídi melléktermékek”.

Méh
A méh a női állat reproduktív izma, és a nyers étrendben, mint fehérje forrásként táplált sovány izom hús. De nem lehet elsődleges összetevője egy kiegyensúlyozott étrendnek. Emellett beszerzése is körülményes.

Porc: gége, fülek
Sok gazdi találkozott már szárított fülekkel, de egyre inkább fellelhetők nyers fagyasztott állapotban is. Ezek – a nyers légcső, nyelőcső és a fülek – elsősorban porcok, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak kondroitint. A kondroitin az ízületi porcok elsődleges összetevője. Ezért az ízületi problémákkal küzdő kutyák és macskák étrendjébe érdemes beépíteni őket.

Hímvessző
A pénisz a hím állat reproduktív izma, és a nyers táplálásban, mint fehérjeforrás kap helyet. Ez sem képezheti a fő fehérjeforrást az étrendben akárcsak a méh. Nem egyszerű beszerezni ezt sem.

Inak
A kis inak gyakran vannak jelen a csontozott és csontos húsban, mivel ezek a kötőszövetek ízületeket kötnek össze és izmokat rögzítenek a csonton. Az in remek kollagénforrás, ezáltal nagyon jó hatással van az ízületi problémákban szenvedő állatokra.
Forrás: https://perfectlyrawsome.com/
Vélemény, hozzászólás?