Ray of Hope Kisállat dietetika
  • Főoldal
  • Tudásanyag
  • Rólam
  • Szolgáltatások
  • Kiadványok
  • Partnerek
  • Kapcsolat

Miért fontosak a belsőségek?

Réka
2023.04.19.

Valóban tartalmaznak hasznos tápanyagokat a furcsa állagú belső szervek?

Az interneten bele lehet futni olyan minta étrendekbe, ahol egyáltalán nem, vagy csak minimális mennyiségben belsőségek. Néhány gazdi lenézi őket, nem tetszik nekik az állaguk, vagy a szaguk és tévesen kevésbé hasznosnak gondolják, mint más táplálékot. Viszont a belsőségek ásványi anyag- és vitamin bombák, emellett nélkülük nem lehet teljes az étrend.

A nyers vagy főtt étrend fontos részét képezik a belsőségek, az arányuk a napi táplálékban körülbelül 10-15%. Ennek oka, hogy a préda állatban is, körülbelül ennyi belsőség állna rendelkezésre. Egyszerűen nincs olyan zsákmány, amely nem tartalmazza, a kutya vadon élő rokona a farkas például a belsőséget fogyasztja először a zsákmányból.

Melyek azok a belsőségek, amelyek különösen fontosak?

Annak megállapításához, hogy mely belsőségek különösen fontosak, csak össze kell hasonlítanunk őket a normál izom hússal. De mi számít belsőségnek? Ezek a máj, a vese, a lép, (a tőgy, az agyvelő, a csontvelő, a petefészek, a herék, és minden mirigy), a szív és a tüdő azonban nem tartoznak a belsőségek közé, bár magas az ásványi anyag tartalmuk, ezeket húsnak számoljuk. Azok az értéken jelennek meg kékkel a táblázatban, amik magasabbak, mint a normál húsban.

Mint látható a különféle belsőségekben nagyobb koncentrációban van jelen, a nátrium, kálium, vas, réz, mangán, jód, szelén, és a vitaminok is, mint a normál izom húsban. Az is jól felismerhető, hogy minden belsőségnek megvan a maga „erőssége”, ezért például nem elengedő csak májat, vagy vesét adni a kutyának.

Ezen kívül az is látható, hogy például miért nem tartozik igazából sehová sem a szív vagy a tüdő, mivel kevesebb a tápértékük, mint a többi belsőségnek.

A belsőség adagolásánál is érdemes figyelembe venni a zsákmányállatot. Ezért a belsőség rész 30-40%-át tegye ki máj, a maradékot pedig egyenlő részben lép, vese, illetve a többi belsőség.

Mi a helyzet a herékkel és a tőggyel?

A három alap belsőségen kívül (máj, vese, lép) ez a kettő az, amivel találkozhatsz a barf boltok kínálatában. Bel tartalmilag eltörpülnek a szentháromságként emlegetett máj, vese és lép mellett, talán a herék magas B-vitamin, különösen a B12-vitamin szintje az ami említésre méltó. Viszont mind a tőgynek, mind a herének magas a nemi hormon tartalma, ezért minden ivaros kutya gazdit körültekintésre intenék. Ez kanok esetén például kapóra is jöhet, ha tenyészkanról van szó, akkor a fedeztetés előtt biztosan beépíteném az étrendjébe a bikaherét. Viszont tüzelő szukák esetén egyenesen tiltólistás a tőgy, főleg ha nem kerül sor fedezésre, hisz hormontartalma miatt álvemhességre hajlamosít. Tehát én ezeket a belsőségeket B opcióként tartanám számon, ha az alap 3 belsőségből valamelyiket nem sikerült kapni. Ivartalanított kutyáknál a here az ami változást hozhat, hisz dominanciai hajlamot erősíthet, legyen szó szukáról vagy kanról. (Ezt kutatással nem tudom alátámasztani, saját tapasztalat)

De a belsőségek méregtelenítő szervek. Nem káros ez a kutyára nézve?

Természetesen a belső szervek feladata az anyagcsere végtermékek lebontása vagy kiválasztása. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek az anyagok ezekben a szervekben raktározódnak.

A probléma inkább a vágóhídon tárolt, a vágóállatba természetellenesen bekerülő anyagok. Ezek közé tartoznak a gyógyszerek (pl. Antibiotikumok), környezeti toxinok (pl. Dioxinok) vagy a nehézfémek (pl. higany). Ezek az anyagok nem csak a belső szervekben vagy az izom húsokban, hanem különösen a zsírszövetben rakódnak le. Következtetésképpen, a belsőségtől való tartózkodás nem feltétlenül véd ellenük. Ezért kell mindig megbízható forrásból hozzájutni a húshoz.

Mennyi belsőséget kell adni a kutyának?

Nem szabad túl kevés belsőséget adni a kutyának. Az ételrész kb. 10-15%-át kell kitennie, csak azért mert ezek nagyságrendileg ilyen arányban fordulnak elő a zsákmányállatban.

Viszont nem szabad túlzásba esni. A máj körülbelül a belsőség fele lehet maximum, mivel nagyon magas az A-vitamin tartalma és túladagolhatjuk vele a kutyát, emellett a túl sok belsőség hasmenést okozhat.

A kutya nem eszi meg a májat…
Különösen a bevezetési fázisban fordul ez elő, egyes kutyák nem hajlandók megenni a belsőségeket. Mert nem tetszik nekik az állaguk, vagy mert más szaga van, mint a húsnak. Ebben az esetben megfőzhetjük a belsőséget, majd csak forrázzuk és legvégül nyersen adjuk újra. Fontos a fokozatos bevezetés is, mivel a hirtelen teljes belsőség adag hasmenést okozhat.

Hogyan lehet helyettesíteni a belsőségeket?

De ha a kutya egyáltalán nem eszi meg a belsőséget, akkor elég csak bizonyos tápanyagokat helyettesíteni. Néhány összetevőnél ez felesleges, hisz a normál izom hús és csont fedezi őket. A vitamin illetve ásványi anyag pluszban nem feltétlenül szükséges, főleg mert ezek általában szintetikus vitaminok formájában kerülnének be a kutya szervezetébe.

Térjünk ki először is az A és D-vitaminokra, amelyek az izom húsban elenyészően fordulnak elő. Ez a két vitamin nagy mennyiségben fordul elő például csukamáj olajban. De vigyázni kell vele, hisz akár csak a májat, ezt is túl lehet adagolni, az A és D-vitamin pedig feltorlódik a szervezetben.

A szelén is azok közé a nyomelemek közé tartozik, amikhez a kutya csak a belsőségből jutna hozzá. Különösen a vesében fordul elő. Viszont helyettesíthető a vese az étrendben kókusszal. Hidegen sajtolt kókuszolajjal, vagy kókuszpehellyel.

A jód sem fordul elő az izom húsban megfelelő mennyiségben. Ezt helyettesíthetjük például barna algával. A réz viszonylag nagy mennyiségben megtalálható például a bárányhúsban, illetve a sörélesztőben.

A sörélesztő számos B-vitamint is tartalmaz, köztük a B5, B7(biotin) és a B9(folsav), melyek szintén hiányoznak, ha nem fogyaszt a kutya belsőséget. Biotint és folsavat a tojássárgája is nagy mennyiségben tartalmaz.

Következtetés

Tehát a belsőségek fontos vitamin és ásványi anyag források, ezért a nyers és főtt étrend 10-15% kell képezniük, még akkor is, ha a gazda szerint undorítóak. Egyes kutyák elsőre nem igazán fogadják kitörő lelkesedéssel, velük fokozatosan kell megszerettetni a belsőségeket. Ha azonban sehogy sem fogadják el, van rá mód, hogy helyettesítsük őket.

Forrás: http://der-barf-blog.de/, saját írás

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

  • Facebook
  • Instagram
  • TikTok

www.rayofhopedietetika.hu © Minden jog fenntarva! | Blockbooster by CozyThemes.

Adatvédelmi tájékoztató

Scroll to Top